Czym byłby okazały, przeszklony biurowiec z brudnymi oknami? No właśnie, słabą reklamą firm, które z nim się znajdują. Dlatego powierzchnie szklane w tego rodzaju obiektach powinny być regularnie myte.

No właśnie, myte, ale jak?

W zasadzie mamy dwie techniki mycia okien na wysokości. Pierwsza z poziomu gruntu albo przy użyciu rusztowań. Drugą zaś jest mycie okien przy użyciu technik alpinistycznych, czyli lin. Którą wybrać, aby mieć gwarancję lśniących szyb bez smug?

Wszystko zależy od poziomu, czyli wysokości, na których mają być czyszczone okna. Dziś więc będzie kilka słów o myciu okien na wysokościach.

Tradycyjne mycie szyb na wysokości

Jeśli budynek nie jest specjalnie wysoki, zwykle jego okna czyści się z poziomu gruntu. Na pewno wiele razy widziałeś, jak myte są witryny sklepowe. Najczęściej pracownik przy użyciu myjki teleskopowej, z poziomu gruntu tym się zajmuje. To zupełnie tania i opłacalna technika. Pod warunkiem że myte okna są nisko umieszczone.

A co w sytuacji gdy potrzebne jest ich umycie na wyższym poziomie, powiedzmy, drugiego czy trzeciego, czy piątego piętra? Wiadomo, żadna myjka z teleskopem nie ma takiego zasięgu. Wtedy najczęściej wynajmowane są firmy, które ustawiają rusztowanie albo przy użyciu dźwigu wykonują taką usługę. Wydaje się nawet, że koszt wykonania takiego mycia jest w miarę przyzwoity.

Jednak jeśli policzyć cenę wynajęcia sprzętu, dźwigu i ekipy sprzątającej okazuje się, że wcale tak nie jest. Wyobraź sobie, że każdy z tych pracowników musi otrzymać wynagrodzenie, każdy też ma inny zakres obowiązków. Zatem może się być tak, że koszt tego rodzaju usług wcale nie jest tak niski, jak mogło się to wydawać w pierwszej chwili.  

Alpinistyczne mycie okien o różnych właściwościach

Mycie okien na wysokościach to naprawdę specjalistyczna usługa. Przede wszystkim dlatego, że takie czyszczenie wiąże się z wieloma utrudnieniami. Dlatego, jeśli mamy do umycia okna wieżowca, warto zlecić je doświadczonemu alpiniście przemysłowemu.

Na pewno temu wyzwaniu nie sprosta osoba, która ma lęk wysokości ani początkujący alpinista. Jako że prace na wysokościach zawsze wiążą się z ryzykiem wypadku, polecam tylko profesjonalistów, takich jak ja, którzy mycie szyb i okien na wysokości mają opanowane do perfekcji. Na czym polega tego rodzaju specjalistyczne mycie?

Przede wszystkim jako alpinista przemysłowy mam do dyspozycji specjalistyczny sprzęt do mycia okien na wysokości. To m.in. kaski, pętle, taśmy, ściągaczki, skrobaki czy kije teleskopowe, ale także liny, uprzęże czy przyrządy zjazdowe. I co najważniejsze, wszystko to zawsze mam pod ręką, bo mycie odbywa się tam, w górze, a nie na poziomie gruntu. Oczywiście, sam sprzęt to jeszcze nie wszystko. Mycie okien na wysokości wymaga ogromnego opanowania oraz praktyki w tego rodzaju pracach.

W końcu to prace na wysokości i to często niemałej, a na poziomie nawet 60 metrów i więcej. Zatem można sobie wyobrazić, jak piekielnie trudne są to warunki.

Jakich technik używają alpiniści przemysłowi do mycia okien na wysokościach?

Z uwagi na to, że mycie powierzchni szklanych na wysokościach jest naprawdę niebezpieczne, warto stosować odpowiednie techniki pracy. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego w postaci profesjonalnego sprzętu alpinistycznego, z drugiej zaś odpowiednich środków czyszczących.

Zdobyte przeze mnie doświadczenie pozwoliło mi na wypracowanie własnych, niezawodnych metod mycia szyb na wysokościach. Jednym z największych utrudnień w takich pracach jest woda, która bardzo szybko wyparowuje ze szklanej powierzchni. Przez to mogą pojawić się nieestetyczne zacieki i smugi.

Dlatego zawsze jestem wyposażony w odpowiednie środki chemiczne, które działają na bazie odwróconej osmozy. Dobrze sprawdzają się tu preparaty na bazie wody pozbawionej minerałów i soli. Stosuje także wysoko specjalistyczne środki czystości, które zapobiegają przywieraniu kurzu i tworzeniu zabrudzeń. I to naprawdę działa.

Zlecenie mycia okien na wysokości alpiniście przemysłowemu to idealne rozwiązanie. Wykorzystanie technik dostępu linowego podczas takich prac najlepiej się sprawdzi przy myciu trudno dostępnych miejsc. Chcesz sprawdzić moje techniki pracy? Zapraszam do kontaktu.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa