Czym jest spawanie, chyba każdy wie. To nic innego jak łączenie materiałów polegające na wcześniejszym nagrzaniu i stopieniu ich za pomocą spoiwa albo bez niego. Wydaje się, że nie ma nic prostszego na świecie, prawda?

No właśnie, gdyby było to tak proste, każdy byłby spawaczem, a nie jest. 😉 Tym bardziej że dziś tak naprawdę dobrych spawaczy jest na lekarstwo. A jeśli jeszcze do tego dołożymy prace na wysokości, to już faktycznie sprawa się komplikuje.

Dlatego, nawet jeśli lubisz majsterkować i wydaje Ci się, że nic trudnego jest w spawaniu na dachu czy pod gzymsem kamienicy, możesz się mocno zdziwić. O tym, że to wcale nie taka prosta sprawa będzie właśnie dzisiaj.

Spawanie na wysokości, czyli po co komu ta sztuka

Zdarza się, że na budowach trzeba wykonać pracę na dużej wysokości. Zwykle do tego angażowani są pracownicy, którzy mają jako takie pojęcie na temat spawania. Czy jednak każdy powinien się tym zajmować?

Załóżmy, że jesteś spawaczem z uprawnieniami. Doskonale znasz się na swoim fachu. Jednak zwykle wszystkie zlecenia dotyczyły zespolenia rur czy innych metalowych elementów. I robiłeś to, że tak to ujmę, stacjonarnie.

Jednak żaden kurs spawalniczy nie przewiduje wykonywania tych prac na dużych wysokościach. Dlaczego? Bo raczej tego rodzaju czynności należą do ekstremalnych i nikt nie zakłada, że będzie potrzebna technika alpinistyczna. No tu i właśnie dochodzimy do sedna.

Jak wykonać prace spawalnicze wisząc kilkanaście albo kilkadziesiąt metrów nad ziemią? Tym bardziej, gdy już samo spawanie to naprawdę trudna sztuka. Trzeba mieć nie tylko umiejętności, ale także znać zasady bezpieczeństwa.

Dlatego coraz częściej do tego rodzaju prac angażowany jest profesjonalista, który nie tylko potrafi połączyć spoiną metale, ale także zna techniki alpinistyczne, które są niezbędne do pracy na wysokości.

Spawacz alpinista – najlepszy człowiek na odpowiednim stanowisku

Spawanie na wysokości przy zastosowaniu technik dostępu linowego to naprawdę ogromne wyzwanie. Dlatego nie polecam testowania swoich umiejętności w tym zakresie, jeśli naprawdę nie masz do tego przygotowania. Sam kurs wysokościowy i spawacza to jeszcze za mało.

Do tego wymagane są odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Wyobraź sobie, że spawanie konstrukcji stalowych powierzasz osobie przypadkowej. Może i nawet zna się na spawaniu i trochę poznała techniki alpinistyczne. Czy jednak to wystarczy, aby zapewnić wysoki poziom prac i bezpieczeństwo?

Nie zapominajmy, że tu zasady BHP mają szczególne znaczenie. Nie dość, że musisz poradzić sobie z wysokością, to jeszcze z butlą i palnikiem czy elektrodą. Dlatego do prac na wysokości, które wymagają znajomości technik spawalniczych, angażowani są alpiniści przemysłowi.

Tu nie ma drogi na skróty ani żadnego kompromisu. Doskonale to wiedzą duże firmy budowlane, które korzystają z najlepszych firm alpinistycznych w tym zakresie. Często spawanie na wysokości nie tylko jest trudne z racji dużej odległości od ziemi, a z uwagi na utrudniony dostęp do miejsca pracy.

Stąd przy montażu konstrukcji stalowych, rurociągów czy innych elementów stalowych zatrudniany jest alpinista przemysłowy, taki jak ja.

Usługi spawalnicze na wysokim poziomie

O tym, że wykonywanie prac na wysokości to nie lada wyzwanie doskonale wiem. Jestem alpinistą przemysłowym, który nie tylko zna techniki dostępu linowego, ale także mam przygotowanie spawalnicze.

Posiadam wszelkie wymagane szkolenia w tym zakresie oraz certyfikaty do spawania konstrukcji stalowych w przemyśle. Doskonale wiem, że prace spawalnicze muszą być wykonane precyzyjnie, starannie szybko. Dlatego wszechstronnie potrafię zająć się każdym zleceniem tego typu.

Posiadam wiedzę praktyczną o różnych metodach spawania, a specjalistyczna wiedza oraz doskonałe przygotowanie sprawiają, że montaż i spawanie konstrukcji na wysokości odbywa się bezpiecznie i profesjonalnie.

Jeśli potrzebujesz doświadczonego spawacza elektrycznego, z wymaganymi uprawnieniami spawalniczymi oraz doświadczeniem w pracy na wysokości, zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością podejmę się każdego, nawet najbardziej wymagającego zlecenia na spawanie alpinistyczne.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa