Stare kamienice to najczęściej zabytkowe budynki, które pamiętają czasy wojenne, a nawet przedwojenne. Na pewno w drodze do pracy widzisz ich przynajmniej kilka. Jednak nie wszystkie zachwycają wyglądem, prawda?

Niektóre z nich bywają zaniedbane, z sypiącym się tynkiem i wypłowiałą farbą, która czasy swojej świetności ma dawno za sobą. I na pewno wiele osób oburza się, że jak to, taki piękny budynek, a ta zaniedbany, jakby nie można było zrobić remontu elewacji.

Okazuje się, że wcale nie jest to taka prosta sprawa. Kto powinien się tym zająć? Profesjonalna firma, która nie tylko posiada kwalifikacje do pracy na wysokościach, ale i doświadczenie.

Renowacja elewacji starych kamienic – nie lada inwestycja

Tak naprawdę remont starej kamienic jest znacznie trudniejszy, niż powiedzmy, bloku. Przede wszystkim dlatego, że trzeba spełnić określone wymagania i uzyskać zgody urzędów. Dlaczego tak jest? To proste. Najczęściej taki budynek jest zabytkiem, stąd nie wystarczy uzyskać jedynie zezwolenie budowlane, ale i konserwatora zabytków. Sprawy dodatkowo się komplikują, gdy kamienicą zarządza wspólnota.

Z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest czasem uzyskać jej zgodę. W sumie nie ma się czemu dziwić. Renowacja starej kamienicy to dość kosztowna inwestycja. Przede wszystkim dlatego, że każdy detal, kawałek gzymsu czy dachu powinien być odwzorowany zgodnie z pierwotnym kształtem. Stara architektura bowiem rządzi się swoimi prawami.

Tu każdy szczegół ma znaczenie. Dlatego lepiej nie zlecać takich prac pierwszej lepszej ekipie remontowej. I wcale nie mam na myśli doświadczenia budowlanego, a doświadczenie renowacyjne i architektoniczne takich osób.

Jak wygląda remont elewacji kamienicy i renowacja elewacji?

Stare kamienice wymagają renowacji. To prawda oczywista, jednak nadal według mnie za mało się ich przeprowadza. Oczywiście, głównym powodem jest brak funduszy. Jednak warto zainwestować w taki remont.

Piękna architektura i świetna lokalizacja sprawiają, że takie budynki mogą być doskonałą inwestycją. Jednak potencjalnych inwestorów odstrasza właśnie ich stan, który często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jednak znajdą się fundusze, warto zająć się remontem zabytkowej kamienicy.

Jak wygląda renowacja elewacji kamienicy i jej remont? Przede wszystkim zakres prac jest tu zdecydowanie większy niż przy współczesnych budynkach. Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu prac i wybór odpowiedniej firmy, która ma doświadczenie w remoncie kamienic.

To oczywiste, że nie powinna takich prac przeprowadzić firma, która nie ma pojęcia o specyfice starych murów i elewacji. Takimi pracami powinni się zająć wysoko wykwalifikowani fachowcy, którzy na renowacji i pracach na wysokościach znają się najlepiej.

Alpinistyka przemysłowa a renowacja starych kamienic

Zawsze, gdy w grę wchodzi remont zabytkowej kamienicy, pieniądze odgrywają kluczową rolę. W końcu przeprowadzenie takich prac to dość duży wydatek. Dlatego często właściciele czy wspólnoty zarządzające kamienicą szukają najtańszych firm, które podejmą się naprawą starych murów. Tylko że nie zawsze takie firmy znają się na starym budownictwie. Poza tym, wynajęcie ekipy z ciężkim sprzętem to także spory koszt.

Tymczasem jest lepsza opcja. Do renowacji elewacji zabytkowych kamienic warto zatrudnić alpinistę przemysłowego. To osoby, które świadczą usługi na najwyższym poziomie przy wykorzystaniu technik dostępu linowego. Dysponując specjalistycznym sprzętem oraz doświadczeniem w pracy na wysokościach potrafią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Poza tym to także fachowcy, którzy mają ogromną praktykę i przygotowanie, aby prowadzić prace renowacyjne na starych murach.

Jestem jednym z takich alpinistów przemysłowych. Posiadam wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje do tego, aby pracować przy tego rodzaju obiektach. Doskonale znam specyfikę zabytkowych kamienic i wiem, która technika naprawcza sprawdzi się najlepiej.

Zawsze przed przystąpieniem do prac, badam zakres ubytków oraz prac, które należy wykonać. Często bowiem jest tak, że samo uzupełnienie ubytków to za mało, aby efekt renowacji był trwały. To m.in. odgrzybienie i wyczyszczenie powłoki elewacji specjalnymi preparatami, przygotowanie podłoża. A to nie lada wyzwanie.

Dlatego warto zlecić wykonanie takich prac alpiniście przemysłowemu, który wykona je profesjonalnie i z odpowiednią dbałością.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa