Praca na wysokości wymaga nie tylko doświadczenie oraz praktyki, ale także odpowiedniego sprzętu. Najczęściej kojarzy się on z alpinistycznym ekwipunkiem, takim jak liny, uprzęże czy zaciski. Jednak tak naprawdę, aby pracować na dużych wysokościach, potrzebne jest o wiele więcej.

Jasne, profesjonalny sprzęt wspinaczkowy jest absolutnie niezbędny, żeby w ogóle można było mówić o alpinizmie miejskim. Jednak oprócz niego każdy alpinista powinien mieć także sprzęt zapewniający ujmę to — doraźną ochronę.

Należą do nich, chociażby rękawice robocze, które powinny zabezpieczać dłonie i zapewniać komfort prac wysokościowych.

Rękawice do pracy na wysokościach – ważny element wyposażenia alpinisty

Prace na wysokościach należą do kategorii szczególnie niebezpiecznych. Z jednej strony masz do czynienia ze sporą wysokością nad ziemią z drugiej zdziałaniem czynników atmosferycznych. Mimo iż zgodnie z prawem budowlanym do prac wysokościowych zaliczane są te, które są realizowane metr nad poziomem gruntu, to jednak w mojej pracy raczej wspinam się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemię.

Dlatego w takich warunkach ochrona i bezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia. W mojej pracy alpinisty przemysłowego oczywiste jest, że muszę posiadać najlepszy sprzęt alpinistyczny oraz środki ochrony własnej.

Jednymi z najważniejszych elementów mojego wyposażenia są rękawiczki do prac wysokościowych. Niektórzy uważają, że wystarczy, aby były dopasowane, ciepłe i nie krępowały prac. Tymczasem prawda jest nieco inna. W pracach alpinistycznych nie wystarczy mieć jakieś rękawiczki. One muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, aby zapewniły mi wygodne wykonywanie prac.

I nie ma znaczenia czy akurat realizuję zlecenie mycia szyb na wysokości, czy montaż reklamy wielkopowierzchniowej. Rękawice muszą być niezawodne w każdej sytuacji.

Rękawice do prac wysokościowych – moje bezpieczeństwo pracy

Wykonując prace wysokościowe, nieustannie narażony jestem na niebezpieczeństwo. Można powiedzieć, taka praca. Dlatego, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, muszę mieć dobry sprzęt, w tym oczywiście odpowiednie rękawice ochronne.

Aby jednak sprawdziły się w tak ekstremalnych warunkach, muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim może nie wiesz, ale takie rękawice w niczym nie przypominają ciepłych, zimowych rękawic. Powinny być lekkie i wygodne oraz zapewniać pewny chwyt. Do tego muszą też zapewniać odpowiednią wentylację i być wytrzymałe.

Dlatego wybieram tylko te wykonane z nowoczesnych włókien, dodatkowo wzmocnione oraz odpowiednio elastyczne, aby zapewnić mi komfortową pracę. Nie bez przyczyny właśnie takie rękawice są najwyższej oceniane przez specjalistów od dostępu linowego.

Przede wszystkim, jako sprzęt ochronny muszą spełniać wymagania przepisów BHP. Dlatego piękne być nie muszą, bo nie o modę tu chodzi. Najważniejsze, aby chroniły przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz mogły ochronić mnie w przypadku ewentualnego upadku.

Dlatego korzystam z rękawic, które mają wysoką odporność i wytrzymałość na ścieranie, cięcie, rozrywanie i perforację. W końcu jako specjalistyczny sprzęt. Powinny być po prostu niezawodne. W mojej pracy nie ma miejsca na jakikolwiek błąd. Dlatego tak ważne jest, jakie narzędzia w tej pracy używam.

Na rynku jest wiele ofert sprzętu specjalistycznego do prac wysokościowych. Jednak nie każdy sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Specyfika pracy na linach wymaga bowiem, aby każde narzędzie było idealnie dopasowane do charakteru wykonywanych prac. I tak samo jest z rękawicami do prac wysokościowych. Z jednej strony muszą być wytrzymałe, bezpieczne i odporne na ścieranie, z drugiej także wygodne i pewne.

Jako podstawowy sprzęt ochronny po prostu powinny spełniać najwyższe wymagania i umożliwiać mi pracę w ekstremalnych warunkach miejskich.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa