Już od dawna sprzęt alpinistyczny przestał być wyłącznie wykorzystywany do wspinaczek górskich. Coraz częściej korzysta się z niego także w warunkach miejskich. Zwłaszcza gdy trzeba dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, na dużej wysokości.

Nie jest żadną tajemnicą, że do tego rodzaju zadań najlepiej sprawdza się specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Na szczęście dziś alpinista przemysłowy może go kupić niemal w każdym sklepie ze sprzętem górskim. Jaki rodzaj sprzętu jest wymagany? Oto kilka słów właśnie o tym.

Sprzęt do pracy na wysokości

Alpinizm przemysłowy to praca dla osób odważnych, doświadczonych i opanowanych. Dlatego nie każdy może zajmować się pracami na wysokościach. Oprócz odpowiedniego przygotowania konieczny jest też sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo i spełni najwyższe standardy. Nic w tym dziwnego. W końcu prace wysokościowe wykonywane są naprawdę w ekstremalnych warunkach.

Dlatego sprzęt używany w wysokościówce musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego bezpieczeństwo, czyli być po prostu niezawodny. Podczas prac każdy alpinista przemysłowy narażony jest bowiem na warunki atmosferyczne, zabrudzenia i inne trudności związane z charakterem prac i miejscem ich wykonywania. W końcu tego rodzaju zadania najczęściej wykonywane są na dość dużych wysokościach.

Zatem przyrządy robocze, jak można je określić, powinny być bez dwóch zdań absolutnie bezpieczne. Wynika to przede wszystkim z przepisów prawa. Zgodnie z nim osoby wykonujące prace wysokościowe, a więc na poziomie powyżej 1 metra powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt zapewniający ich bezpieczeństwo pracy.

Podstawowe wyposażenie alpinisty przemysłowego

Dla techników dostępu linowego stworzony jest specjalistyczny sprzęt. Jako doświadczony alpinista przemysłowy mogę podzielić go na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należą produkty osobistej ochrony. To one zabezpieczają mnie przed upadkiem z wysokości i służą do budowy stanowisk asekuracyjnych i przemieszczania się. To m.in. karabinki, liny czy pętle. Wszystkie z nich muszą spełniać najwyższe wymagania do prac wysokościowych.

Oprócz podstawowego ekwipunku zabezpieczającego konieczny jest jeszcze sprzęt ochrony indywidualnej. To on chroni mnie podczas robót na wysokościach takich jak mycie okien czy montaż reklam na wieżowcach. Zalicza się do nich m.in. kaski, rękawice, uprzęże czy lonże. Do drugiej zaliczany jest sprzęt zabezpieczający i pomocniczy taki jak m.in. kotwy.

Co ważne, wszystkie te elementy wyposażenia muszą być specjalnie przystosowane do prac alpinistycznych. Nie wystarczy bowiem kupić jakikolwiek sprzęt wspinaczkowy, aby móc wykonywać usługi alpinistyczne. Sprzęt wspinaczkowy i profesjonalny ekwipunek wysokościowy może znacznie się różnić. Dlatego tak ważne jest, ab zaopatrzyć się w odpowiedni, który spełni wymagania bezpieczeństwa oraz wymogi IRATA.

Profesjonalny sprzęt gwarantuje bezpieczną pracę

Jako podstawowe narzędzie pracy, wyposażenie alpinisty musi spełniać odpowiednie wymagania. Przede wszystkim musi być to sprzęt dedykowany do prac wysokościowych, wytrzymały i odporny na normalne, czyli ekstremalne użytkowanie.

Podstawowym sprzętem alpinisty przemysłowego są dwie liny. Jednak z tej racji, że to najważniejszy element wyposażenia, muszą spełniać bardzo surowe wymagania. Przede wszystkim muszą to być atestowane liny statyczne, czyli takie, które pod wpływem obciążenia nie rozciągają się więcej niż 5%. Poza tym koniecznie muszą wytrzymać duże obciążenia i grawitację. Służą one bowiem do zjazdu z dachu, gdzie wykonuje się prace. Zatem nie może taka lina pęknąć ani się przetrzeć.

Oprócz specjalistycznych lin każdy profesjonalista powinien mieć także:

 • Pełną uprząż.
 • Przyrząd zjazdowy.
 • Kask roboczy.
 • Przyrząd asekuracyjny.
 • Piersiowy element zaciskowy.
 • Płatnietę.
 • Taśmy stanowiskowe.
 • Karabinki z zabezpieczaniem.
 • Osłonę na linę.
 • Bloczki.
 • Absorber energii.

Bardzo ważne jest to, jaki sprzęt do prac wybierzemy. W końcu to on ma zapewnić bezpieczną pracę, zatem bezwzględnie musi być niezawodny. Dlatego w mojej pracy zawsze korzystam ze sprzętu, który posiada wymagane certyfikaty i atesty.

Jednak normy BHP to jeszcze nie wszystko. Każdy element wyposażenia musi być także perfekcyjnie wykonany. Od jakości także wiele zależy. Dlatego zawsze wybieram sprzęt sprawdzonych, cenionych producentów, na którym nigdy się nie zawiodłem.

W końcu to, z czym pracuję, świadczy o tym, jak pracuję.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa