Zalegający zimą na ulicach śnieg z pewnością irytuje każdego. Wtedy najczęściej pomstujemy na brak reakcji służb porządkowych. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że śnieg należy usuwać nie tylko z ulic i chodników, ale także z dachów?

O tym niestety niewielu z nas pamięta. A tymczasem zgodnie z prawem budowlanym każdy właściciel lub zarządca obiektu komercyjnego zobligowany jest do odśnieżania dachu i usuwania sopli. Za niewykonanie tego obowiązku grożą wysokie grzywny.

Tylko że wiele osób zapomina, że to praca ani łatwa, ani dla każdego. Dziś więc będzie kilka słów o odśnieżaniu dachów.

Odśnieżanie dachów – obowiązek każdego właściciela nieruchomości

Wiadomo, obowiązek, obowiązkiem. I odśnieżyć dach trzeba, jeśli zalega na nim śnieg i wiszą sople. Nie muszę tłumaczyć, że taki stan zagraża bezpieczeństwu osób, które nie tylko przechodzą obok budynku, ale także dla osób, które się w nim znajdują. Częste wahania temperatur powodują, że śnieg i lód na przemian się topi i zamarza.

Efektem tego mogą być ciężkie i trudne do usunięcia zwały śniegu. A to już tylko krok od nieszczęścia. Wyobraź sobie, że śnieg pada przez wiele dni. Później nastaje odwilż, później zamarza i po lekkim puchu ani śladu. Zamiast tego mamy zlodowaciałą skałę, która może doprowadzić do załamania konstrukcji dachu.

Dlatego uważam, że absolutnie słusznym obowiązkiem jest konieczność odśnieżania dachów. Tylko czy każdy powinien się tym zająć? Wciąż prace te wykonywane są bez żadnych zasad BHP i przez osoby, które nie mają doświadczenia w pracy na wysokościach. I właśnie dlatego co roku, podczas sezonu zimowego, ku uciesze chirurgów, mnóstwo osób ląduje na izbie przyjęć z powodu urazów, których nabawili się podczas odśnieżania. A wszystko to przez brak odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia.

Tak naprawdę prace przy odśnieżaniu faktycznie są niebezpieczne. A to oznacza, że nie każdy powinien je wykonywać. Z reguły jednak typowani są do nich pracownicy, którzy nie mają ani odpowiednich środków ochrony, ani doświadczenia. W końcu może wydawać się, cóż takiego trudnego jest w odśnieżaniu dachów.

Ano jest to praca, która wymaga praktyki i przygotowania do pracy na wysokościach.

Komu powierzyć odśnieżanie dachów i usuwanie sopli?

Wiadomo, bezpieczeństwo przede wszystkim. Jednak nie chodzi mi tylko o zabezpieczenie przechodnia, który przechodzi pod budynkiem i może na niego spaść kawał lodowy czy zmarznięty śnieg. W końcu stan techniczny budynku musi być bez zarzutu.

Jednak chcę pochylić się nad bezpieczeństwem osób, które zajmują się usuwaniem śniegu. Przede wszystkim taka osoba powinna mieć zapewnione bezpieczeństwo. Na pokrytym śniegiem i lodem dachu nietrudno się poślizgnąć. A to już bez odpowiedniego zabezpieczenia grozi upadkiem z wysokości, większej lub mniejszej.

Czy zwykle myślisz w takich sytuacjach o zasadach bezpieczeństwa? Wydaje mi się, że jest to ostatnia rzecz, o której pomyślałeś. A tymczasem to sprawa zdrowia i życia osoby, która wykonuje tego rodzaju prace. Zatem kłaniają się zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza zabezpieczeniem w odpowiedni sprzęt, osoba, która usuwa opad śnieżny, powinna być także w odpowiednim zdrowiu i kondycji fizycznej.

Z pewnością nie powinieneś tego robić, jeśli masz problemy z sercem, ciśnieniem albo po prostu lęk wysokości. Doskonale wiem, jak wysokość może niektóre osoby paraliżować. A wtedy nieszczęście gotowe.

Odśnieżanie dachów – zajęcie dla alpinisty miejskiego

Uważam, że niektóre osoby nie powinny podejmować się odśnieżania dachów. Nawet jeśli mamy do odśnieżenia dach płaski, wszystko może się zdarzyć. Oczywiście, z pewnością nie mogą takich prac wykonywać osoby starsze, chore czy dzieci. A już na pewno osoby, które nie mają doświadczenia.

Dlatego, jeśli potrzebujesz odśnieżyć dach, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu, powierz te prace fachowcom. Najlepszym rozwiązaniem jest bez dwóch zdań zlecenie odśnieżenia alpiniście miejskiemu. Taka osoba posiada konkretne przygotowanie do pracy na wysokościach, niezbędny sprzęt i przede wszystkim zajmuje się tym na co dzień.

Jako alpinista przemysłowy od wielu zimowych sezonów zapewniam bezpieczne odśnieżanie dachów na wszelkich obiektach. Potrzebujesz profesjonalnie, bezpiecznie i zgodnie z zasadami BHP odśnieżyć dach domu, biurowca czy budynku swojej firmy? Specjalizuję się w profesjonalnym odśnieżaniu dachów stromych, płaskich, skośnych i przeszklonych.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa