Niektórzy uważają, że odpadający tynk na elewacji to jedynie nieestetyczny defekt budynku. Gdyby jednak tak było, z pewnością życie byłoby o wiele prostsze. Z racji tego, że nie jest, to i tego rodzaju ubytki nie tylko słabo wyglądają, ale i stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia.

Zatem to nie tylko kwestia estetyki, a sprawa bezpieczeństwa i zdrowia osób znajdujących się w pobliżu takiego budynku. Dlaczego warto usuwać odpadające tynki? Dziś o tym Ci powiem.

Odpadające tynki – zmora właścicieli budynków

Każdy wybudowany budynek musi spełniać odpowiednie normy. Nie tylko powinien być wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, ale także w sposób zapewniający jego bezpieczną eksploatację. Nawet jeśli wszystkie jego elementy wykonane są perfekcyjnie, nie masz gwarancji, że przez wiele lat jego kondycja się nie zmieni.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników ma wpływ na formę i stan budynków. To z jednej strony jakość użytych surowców, ale także warunki atmosferyczne. Świetnie to widać na przykładzie dużych miast. Opady, zanieczyszczenia, to wszystko mogę Ci podać jako czynniki destrukcyjne dla budynków.

Nawet jeśli starasz się budować z najlepszych elementów taki obiekt, nie wiesz, jak długo tak naprawdę zachowa swoją formę. Jednym z największych problemów są odpadające tynki. I nie chodzi tu wcale o estetykę, a o normy bezpieczeństwa.

Wyobraź sobie, że przechodzisz pod takim wieżowcem, gdy z pułapu kilkunastu pięter odpada tynk. I trafia w przechodnia, czyli Ciebie. Odpowiedzialność za tego rodzaju wypadek oczywiście spoczywa na właścicielu budynku. Dlatego, jeśli taki właściciel nie zamierza ponosić konsekwencji tego rodzaju zdarzeń, powinien zadbać o stan techniczny elewacji.

Tego rodzaju usterki potrafią spędzić sen z powiek nawet najbardziej odpowiedzialnemu właścicielowi domu czy kamienicy.

Jak usuwać odpadające tynki?

Tak naprawdę najlepiej jest wykonywać to od razu i na bieżąco kontrolować stan elewacji. Jeśli okaże się, że w tynku są ubytki, nie musisz skuwać całej powierzchni muru. Czasem wystarczy tylko tę część, w której doszło do ubytku. Jest to jednak działanie doraźne, bo najważniejsze jest usunąć nie tylko skutek, ale i przyczynę takiej sytuacji.

Dlaczego jednak tynki lubią odpadać? Przyczyn może być kilka. To m.in. brak odpowiednio zagruntowanego podłoża pierwotnego albo duża warstwa masy tynkarskiej, ale także i naturalne osadzanie się budynku w podłożu. Jedno jest pewne. W sytuacji, gdy pojawi się odpadający tynk, lepiej szybko usuń problem. Bo on sam z siebie nie zniknie, a może spowodować jeszcze większe szkody niż na ten moment, gdy się pojawił.

Najpierw warto ocenić stan uszkodzenia tynku. Jeśli ubytek jest na dużej powierzchni, czasem lepiej jest skuć całość i położyć tynk jeszcze raz. Przy małych powierzchniach, oczywiście nie musisz tego robić. Wtedy wystarczy ocenić stan elewacji i po oczyszczeniu z muru, położyć w tym miejscu zaprawę tynkarską.

Jak oczyścić powierzchnię, aby można było ponownie położyć tynk? Co do zasady, jeśli mur jest mokry, lepiej poczekać aż wyschnie albo osuszyć go mechanicznie. Najlepszą, skuteczną i tak naprawdę najprostszą metodą usuwania odpadającego tynku jest jego skuwanie. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie ruchome, wadliwe elementy zostaną usunięte.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli komu powierzyć usuwanie odpadającego tynku

Prace przy skuwaniu wadliwego tynku warto zlecić specjaliście. Tym bardziej że najczęściej jest to praca na dużych wysokościach, wymagająca doświadczenia oraz precyzji. Dlatego, jeśli chcesz, aby budynek spełniał zasady bezpieczeństwa, zadbaj o to, aby prace przy jego usuwaniu były wykonane tak samo bezpiecznie.

Nie ma nic gorszego niż zapalony majster, który ma lęk wysokości i na pułapie kilkunastu pięter przestaje czuć się pewnie. W tej pracy potrzebne jest przygotowanie alpinistyczne. I tak się składa, że jestem alpinistą przemysłowym, który na bezpiecznym, profesjonalnym usuwaniu odpadających tynków się zna.

Zatem, jeśli nie masz zacięcia i doświadczenia w pracy na linach, nie ryzykuj. Moje doświadczenie i praktyka zapewnią Ci dosłownie najwyższy poziom usług.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa