Niezależnie od pory roku, dachy naszych domów stale są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg czy wiatr, to wszystko sprawia, że nawet najlepiej położona konstrukcja z czasem może złapać rdzę.

Korozja, bo o niej mowa spędza sen z powiek każdemu właścicielowi budynku. Na pewno, więc chcesz wiedzieć, czy można temu zapobiec. Jasne, że można. Wystarczy stosować prostą zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dziś więc będzie o antykorozyjnym malowaniu dachów.

Czym jest korozja i jak zabezpieczyć przed nią dach?

Wiadomo, że dach podobnie jak elewacja są wizytówką budynku. Dlatego nic nie jest w stanie oszpecić jego wyglądu jak zaniedbany dach. Nie ma co kryć, że to właśnie świadczy o właścicielu. Jeśli więc zależy Ci na najlepszej opinii osób trzecich i swojemu dobremu samopoczuciu, warto coś z tym zrobić. Pamiętajmy, że dach nieustannie poddawany jest najcięższym próbom.

Nie tylko powinien chronić przed wilgocią, wiatrem i wodą, ale także powinien odpowiednio się prezentować. Co, jednak gdy na skutek czynników atmosferycznych czy uszkodzeń mechanicznych ochronna powłoka dachowa została przerwana? Wtedy nie tylko taki dach przestaje spełniać swoje funkcje, ale także zaczyna nieestetycznie wyglądać.

O tym, że coś z dachem jest nie tak, możesz łatwo poznać. Po prostu widać ogniska rdzy i nieestetyczne zacieki na dachu i elewacji. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że korozja to naprawdę poważna sprawa. Polega na niszczeniu materiału na skutek oddziaływania szkodliwych czynników. To nie tylko ten wspomniany deszcz czy śnieg, ale także czynniki mechaniczne.

Wystarczy, że podczas zimy odśnieżałeś dach i nie do końca wyszło to dobrze. Wtedy mogło dojść do uszkodzenia powłoki dachowej. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że sama korozja to nie tylko te nieładne zacieki. To tak naprawdę postępujący proces niszczenia dachu, od zewnątrz do środka.

Dlatego nawet nowy dach po kilku latach wymaga ponownego zabezpieczenia powłoką antykorozyjną. Można to zrobić na różne sposoby. Jednym z nich jest malowanie powierzchni dachu farbą antykorozyjną.

Malowanie dachu z blachy – trwałe efekty konserwacji

Jeśli zauważyłeś początki korozji na swoim dachu, warto pomyśleć co zrobić w tej sytuacji. Wiadomo, każdy chce, aby dach, w który często dość sporo zainwestował, służył przez lata. Jednak każda powłoka dachowa, nawet wykonana z najlepszej stali może paść ofiarą korozji. I tu nie warto pomstować na producentów czy fachowców, którzy go kładli. Tak po prostu się zdarza. Tym bardziej że producenci pokryć dachowych zawsze zabezpieczają je przed korozją. Jednak nawet najtrwalsza powłoka może ulec zniszczeniu. Dlatego warto regularnie poddawać go renowacji.

Im częściej będziesz to robił, tym mniejszy nakład finansowy będziesz musiał ponieść. Jednak zdecydowanie nie polecam podejmowania się tych prac na własną rękę. Przede wszystkim weź pod uwagę, że nawet jeśli jesteś właścicielem kilkupiętrowego budynku, to jednak musisz wspiąć się na dach. Jeśli więc nie masz zacięcia alpinistycznego, lepiej powierz malowanie antykorozyjne specjaliście od wysokości.

Drugą sprawą jest odpowiedni wybór farb do malowania i sprzętu malarskiego. Nie wystarczy tu mieć pędzel i jakąś farbę, aby faktycznie sprawdzić się w roli malarza dachu. Taka farba powinna przede wszystkim wykazywać trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz zapewniać ekonomikę zużycia farby. Wydaje Ci się, że to proste? Gdyby tak było, każdy mógłby pomalować dach wieżowca.

Antykorozyjne malowanie dachów na najwyższym poziomie

Gdyby malowanie dachów było proste, każdy mógłby się tym zajmować. Jeśli jednak ani wysokość, ani wybór sprzętu malarskiego nie jest Twoją mocną stroną, powierz mi wykonanie tych prac. Jako alpinista przemysłowy specjalizuję się w profesjonalnym malowaniu metodą antykorozyjną. Bo tak naprawdę antykorozyjne malowanie dachów nie polega jedynie na pokryciu dachu nową warstwą farby.

Dach do tego powinien być odpowiednio przygotowany, aby efekt zabezpieczenia utrzymywał się na dłużej. Do tego wymagane jest też odpowiednie zaplecze i doświadczenie. Jestem alpinistą przemysłowym, który na malowaniu antykorozyjnym dachów zna się jak nikt inny. Stosuję zarówno technikę manualną, jak i natryskową, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczenia.

Ta metoda malowania jest moją specjalnością, o czym możesz przekonać się sam.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa