Wentylacja to jeden z tych terminów, który u wielu osób wzbudza niepokój. Oczywiście, każdy wie, że pomieszczenia powinny mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Jednak, gdy już zaczynamy mówić o kratkach wentylacyjnych i ich montażu, nie wiedzieć czemu każdy czuje się nieswojo.

Z jednej strony nie dziwię się takim reakcjom. W końcu odpowiednia wentylacja jest tym, co nie tylko podnosi komfort, ale i zapewnia bezpieczeństwo.

Zatem, do czego służą kratki wentylacyjne? Jak często należy je wymieniać i czy każdy może samodzielnie je zamontować? Zobaczmy dziś.

Kratka wentylacyjna – prosty sposób na przepływ powietrza

Tak naprawdę sama kratka to jeden z elementów systemu wentylacyjnego. To one znajdują się na końcu kanału wentylacyjnego, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji. Kanały te powinny mieć odpowiednie parametry, które określają przepisy prawa budowlanego.

Dziś jednak nie o kanałach, a o kratkach słów kilka. Zatem, czym są i dlaczego są tak ważne? Okazuje się, że w jednym budynku czy mieszkaniu może być nawet kilka kratek wentylacyjnych. Czy to znaczy, że im więcej, tym lepiej? Niekoniecznie.

Jasne, są one niezbędnym elementem służącym odpowiedniej wentylacji. Jednak ich ilość tak naprawdę uzależniona jest od wielu czynników. Między innymi od powierzchni mieszkania czy domu oraz samych kanałów wentylacyjnych i ich rozmieszczenia. Najważniejsze jednak w niej jest to, że musi spełniać swoje zadanie, czyli zapewniać odpowiednią wentylację.

A czym w ogóle jest ten mały element, na który zwykle nie zwracasz uwagi w swoim domu?

Najkrócej jest to po prostu wykończenie systemu wentylacyjnego. Stosowane są zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej, jak i mechanicznej. Jej głównym zadaniem jest nawiewanie albo wysysanie powietrza z wnętrza.

Z jednej strony więc służą jako nawiewnik, z drugiej jako odsysacz powietrza. Tak naprawdę to proste urządzenie zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, dzięki czemu pomieszczenie jest prawidłowo napowietrzone. Nie wiem, czy wiesz, że nie wystarczy jednak zamontować taką kratkę, aby służyła przez wiele lat. Jak każdy element wentylacyjny, trzeba ja czyścić i wymieniać.

Wymiana i konserwacja kratek wentylacyjnych

Nie ma rzeczy niezniszczalnych. I tak samo jest z kratkami wentylacyjnymi. Samo zamontowanie jej po wybudowaniu domu czy bloku nie oznacza, że będzie służyła Ci dożywotnio. No, może jedynie do końca jej żywotności. Dlatego jej stan warto sprawdzać i na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia. A tych może zebrać się naprawdę sporo.

Zalecam jej czyszczenie i przegląd kilka razy do roku. Dzięki temu na pewno dłużej zapewni nam swobodny przepływ powietrza. Jednak samo dbanie o nią to jeszcze nie wszystko. Jak każdy element zużywa się i co z tym się wiąże, przestaje spełniać swe zadanie. Na pewno chcesz wiedzieć, jak często należy je wymieniać? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakiej jest kondycji.

Jeśli faktycznie regularnie ją czyścisz, może w dobrej kondycji służyć przez lata. Jednak nagromadzony kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest szkodliwy dla zdrowia. I to właśnie powinno Cię skłonić do wymiany kratki na nową.

Czy można ją wymienić samodzielnie? W zasadzie tak.

Jednak mówię tu oczywiście o tych kratkach wewnątrz budynku. Na zewnątrz, zwłaszcza na dużych wysokościach nie polecam montażu nikomu, kto nie ma doświadczenia w tak ekstremalnych warunkach.

Montaż kratek wentylacyjnych na wysokościach

Instalacja wentylacji to naprawdę nie lada wyzwanie. Montaż takiego wentylatora warto dobrze zaplanować. Przede wszystkim, dlatego, aby wybrać odpowiedni rozmiar kratki i poprawnie ją zainstalować.

W samym lokalu mieszkalnym, w środku nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonał to sam. Jednak, gdy w grę wchodzi montaż na zewnątrz, warto skorzystać z pomocy fachowców. Firma zajmująca się alpinizmem miejskim to najlepszy wybór.

Dzięki temu kratka wentylacyjna nie tylko będzie montowana szybko i sprawnie, ale przede wszystkim poprawnie. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że jej montaż wymaga tak wiele.

Potrzebujesz zamontować kratkę wentylacyjną na dużej wysokości? Nie masz żyłki alpinisty? Skontaktuj się z nami. Zamontujemy ją profesjonalnie, bezpiecznie i przede wszystkim szybko.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa