Pewnie zastanawiasz się, czym są tytułowe silosy i co mam z nimi wspólnego. Niektórzy być może kojarzą ten tern ze szkoły, młodsze pokolenie może już niekoniecznie. Zatem silosy to nic innego jak zbiorniki, które służą do magazynowania m.in. zboża.

To potężne konstrukcje stalowe, które po prostu są magazynami różnego rodzaju materiałów sypkich. Z racji tego, że służą do przechowywania produktów i półproduktów spożywczych, powinny być odpowiednio czyszczone i często dezynfekowane.

I tu właśnie zaczyna się rola alpinisty przemysłowego. Zatem będzie o czyszczeniu, malowaniu i konserwacji silosów.

Czyszczenie silosów – na czym to polega?

Co prawda, silosów w miastach raczej nie zobaczysz, jednak już poza nim jak najbardziej. Często wiele osób zastanawiało się, czym są te ogromne metalowe obiekty, które trochę przypominają konstrukcje z filmu o kosmitach. Tak, to właśnie silosy. Bez względu na to, z czym się komu kojarzą i co magazynują, powinien być dobrze utrzymany.

I nie chodzi tu o coraz nowsze powłoki z farby, ale np. o regularne ich czyszczenie. Nie są wcale rzadkością zatkane wyloty, zatory czy nieszczelności. Dlatego, jeśli chcemy utrzymać silos w dobrym stanie, warto dbać o niego przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy zdarzy się problem. Oczywiście, najczęściej to nie właściciel czy jego pracownicy się tym zajmują.

Takie prace jak czyszczenie silosów i ich dezynfekcję warto powierzyć profesjonalistom. Można zapytać, dlaczego często należy je czyścić. Chociażby na wymagania sanitarne. Podczas intensywnego używania np. silosu zbożowego, w jego środku, na ścianach i na dnie pozostają osady i pozostałości po produktach. Stąd konieczne jest regularne czyszczenie zbiorników, aby osady i pozostałe w nich opary nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia.

Czyszczenie silosów można robić na różne sposoby. Jedną z najpopularniejszych jest szczotkowanie boków wnętrza i oczyszczanie ich z pozostałości i zanieczyszczeń. Najlepszym narzędziem do tego są szczotki i skrobaki plastikowe. Dzięki temu nie zostanie naruszona powłoka zbiornika i co równe ważne, zapobiegnie to ewentualnemu iskrzeniu.

Malowanie i konserwacja silosów – to też warto wiedzieć

Z pozoru konserwacja, czyszczenie, mycie czy malowanie silosów wcale nie wygląda na skomplikowaną sztukę. Jednak uwierz mi, to tylko pozory. Tak naprawdę praca ta wymaga umiejętności pracy na wysokościach oraz doświadczenia.

Tu nie ma mowy o żadnej pomyłce, gdyż jeden błąd może kosztować naprawdę sporo. Dlatego bezpieczeństwo i praktyka są tu najważniejsze. Bo praca przy malowaniu antykorozyjnym, myciu czy czyszczeniu zbiornika to prawdziwe wyzwanie. Wystarczy moment nieuwagi, a o wypadek nietrudno.

Podczas wykonywania tych prac jest naprawdę mnóstwo czynników ryzyka. Wystarczy, że wspomnę tylko o niekontrolowanym upadku z wysokości, zagrożeniu eksplozją czy brakiem tlenu. Dlatego do tego rodzaju prac angażowani są tacy fachowcy jak ja.

Tylko profesjonalny alpinista przemysłowy jest w stanie zadbać o każdy szczegół takich prac. Bo tu nie chodzi tylko o usunięcie rdzy czy antykorozyjne malowanie, czy czyszczenie. Tu przede wszystkim należy zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Alpinistyka przemysłowa przy myciu i serwisie silosów

Tak naprawdę malowanie silosów czy w ogóle praca przy jego obsłudze to zadanie dla profesjonalisty. Tu nie ma innej opcji. Tym bardziej że jako doświadczony specjalista w pracy na linach mam odpowiednie przygotowanie, certyfikaty i co najważniejsze, ogromne doświadczenie.

Doskonale wiem, że samo oczyszczenie powierzchni stalowych to za mało, aby zbiorniki i silosy spełniały wymagania sanitarne. Do tego potrzebna jest także znajomość odpowiednich preparatów, które są bezpieczne dla magazynowanych produktów.

Nie zapominajmy także, że podczas całego procesu oczyszczania cały czas osoba, która to wykonuje, jest na dużej wysokości podpięta na linach. Techniki alpinistyczne bez dwóch zdań najlepiej sprawdzają się przy pracy w silosach. Dzięki temu można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i po prostu dokładnie usunąć zabrudzenia, osady czy zabezpieczyć powłokę.

Korozja lubi stal, więc często czyszczenie i malowanie silosów sprowadza się również do odpowiedniego zabezpieczenia jego powierzchni. Potrzebujesz profesjonalisty, który wykona prace serwisowe, pomaluje czy zabezpieczy silos?

Tę usługę mam również w swojej ofercie.

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa