Elewacja budynku jest jedną z pierwszych rzeczy, którą widzą Twoi goście. A jak wiadomo, to jak wygląda z zewnątrz, wiele mówi o jego właścicielu. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoi goście tylko dobrze o Tobie mówili, warto co jakiś czas czyścić elewację. Bo tak naprawdę jest to ostatnia rzecz, którą robimy podczas remontu.

Elewacja pełni funkcję ochronną, izoluje i zabezpiecza budynek przed zimnem. Dlatego warto o nią regularnie dbać.

Jak czyścić elewację domu? Dziś o myciu i czyszczeniu elewacji.

Czyszczenie elewacji – co warto wiedzieć?

Bez wątpienia elewacja jest wizytówką budynku i oczywiście jego właściciela. Nie muszę mówić o tym, że nalot czy brud na elewacji nie tylko wygląda słabo i nieestetycznie, ale także nie chroni domu przed niczym. Wręcz przeciwnie.

Nagromadzony brud, kurz i osad to doskonałe miejsce dla glonów, mchów czy porostów, które raczej nie służą naszemu zdrowiu. Poza tym zaniedbana elewacja zupełnie nie spełnia swojej funkcji. Czyli na pewno nie izoluje i nie chroni przed zimnem.

Dlatego warto regularnie ją myć i czyścić. Mysie elewacji ani jej czyszczenie do łatwych nie należy. Dlatego, jeśli zależy Ci na dobrym wyglądzie domu, warto zadbać o niego.

Regularne czyszczenie elewacji to jedna z najważniejszych czynności. Jednak, żeby faktycznie przyniosła wymierny efekt, należy ją robić regularnie. Właśnie, czyli jak często? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników.

Jednym z nich jest czy już wcześniej powierzchnia domu była czyszczona, jeśli tak to, ile czasu upłynęło oraz miejsce, gdzie zlokalizowany jest budynek. Wiadomo, że domy, które znajdują się w centrum miasta, są bardziej narażone na brud i nalot niż te, które posadowione są poza miastem. Tu zdecydowanie mniej jest zanieczyszczeń oraz osadu, który może prowadzić do dużych zabrudzeń.

Czy to oznacza, że jeśli masz dom na wsi, z dala od miasta, wystarczy jedynie mycie elewacji? Tu też nie dam Ci jednej odpowiedzi, bo to zależy. Jeśli regularnie czyścisz elewację, czasem wystarczy jedynie ją odświeżyć myciem. Jeśli jednak budynek stale narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, czyli spaliny, opady czy po prostu kurz, mycie elewacji należy wykonywać bardzo często.

Dlaczego elewacja się brudzi?

Zabrudzenia na elewacji mogą być przyczyną wielu czynników. Jak już wspomniałem wpływ na nie ma m.in. lokalizacja budynku. Wiadomo, że jeśli Twój dom położony jest przy uczęszczanej drodze, jest bardziej narażony na zabrudzenia. Stąd na pewno będzie wymagał częstszego czyszczenia na zewnątrz niż dom położony w spokojnej okolicy, bez zakładów przemysłowych czy ruchliwej ulicy.

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na kondycję elewacji, jest także wilgoć. Jeśli masz dom w lesie lub nad jeziorem, narażony jest na działanie glonów i grzybów. Podobnie jest, gdy usytuowany jest np. wśród gęstej roślinności. Szczególnie narażone są tu powierzchnie chropowate, o nierównej strukturze.

Dużym problemem może być także roślinność, która znajduje się na elewacji. Wszelkiego rodzaju bluszcze na pewno wyglądają efektywnie, jednak nie służą zupełnie budynkowi. To idealne siedlisko dla grzybów i owadów.

Kolejną sprawą jest także kolor samej elewacji. Oczywiste jest, że jasna łatwo się brudzi i co ważne, te zabrudzenia naprawdę widać. Dlatego warto czyścić ją częściej niż elewacje w ciemniejszych kolorach.

Jak czyścić elewację budynku?

Czyszczenie elewacji można robić na własną rękę. Jednak szczerze, nie polecam tego rozwiązania. Po pierwsze, jeśli nie jesteś ekspertem, możesz mieć problem z wybraniem odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Po drugie, rzadko który właściciel posiada specjalistyczny sprzęt, jak np. myjkę ciśnieniową czy szczotki odpowiednie do czyszczenia fasady. Oczywiście, można w taki sprzęt się zaopatrzyć. Tylko, czy masz w sobie żyłkę alpinisty?

Czyszczenie tego rodzaju powierzchni wymaga pracy na dużej wysokości. Jeśli nie masz z tym problemu, możesz wykonać samodzielne czyszczenie elewacji. Tylko, czy masz pewność, że użyjesz odpowiednich środków do czyszczenia elewacji? No właśnie.

Dlatego najlepszym wyjściem jest zlecenie czyszczenia specjalistycznej firmie alpinistycznej, która ma doświadczenie i niezbędne zaplecze do wykonania usługi czyszczenia elewacji.

Jeśli potrzebujesz wyczyścić elewację z glonów, grzybów czy brudu, skontaktuj się ze mną. Zapewniam profesjonalne czyszczenie elewacji na wszelkiego rodzaju budynkach.

Chcesz mnie sprawdzić? Zadzwoń!

Usługi alpinistyczne i prace wysokościowe Warszawa